joi, 14 noiembrie 2019

România U21 a făcut spectacol în preliminariile pentru Campionatul European

Echipa nationala de tineret a României a obtinut o noua victorie in preliminariile pentru Campionatul European. Fotbaliştii pregatiti de Mirel Radoi au invins Finlanda la Voluntari, scor 4-1.
Eroul acestei partide a fost olteanul Valentin Mihaila (foto), care a marcat toate cele patru goluri ale tricolorilor.
Finlandezii au deschis scorul inca din minutul 4, dar Mihaila a marcat de trei ori pana la pauza, in minutele 9, 16 si 45+5. Apoi, in minutul 79, el a mai punctat o data.
In urma acestui rezultat, România urca pe locul 2 in grupa, cu 9 puncte, la egalitate cu Danemarca, echipa ce are un meci mai putin disputat.
Saptamana viitoare, marti de la ora 19:30, România va disputa urmatorul meci din preliminarii pe terenul Irlandei de Nord.

Echipele de start:

România: 1. Vlad - 18. Raţiu, 4. Paşcanu-cpt, 15. Chindriş, 2. Boboc - 20. Ciobanu, 14. Oaidă, 10. Moruţan - 8. Denis Man, 9. Ganea, 7. Mihăilă. Selectioner: Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Aioani - 5. Itu, 6. Grigore, 11. Petre, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 19. Vlădoiu, 22. Moldoveanu

Finlanda: 1. Jaaskelainen - 2. Halme, 4. Pikkarainen, 3. Sundman - 14. Virtanen, 16. Lingman, 6. Kairinen, 11. Valakari, 18. Assehnoun - 7. Soisalo, 9. Kaliman. Selectioner: Juha Malinen

Rezerve: 12. Keto, 5. Hyvarinen, 8. Oksanen, 10. Ylatupa, 13. Vertainen, 15. Hakkinen, 17. Mainepaa, 19. Banza, 20. Kouassivi-Benissan.