marți, 11 decembrie 2018

Campionatul European de handbal feminin. ROMÂNIA - SPANIA 27-25!

România a învins-o azi pe Spania, scor 27-25 în grupa principală a Campionatului European de handbal feminin din Franța. Tricolorele au fost conduse și la 5 goluri, însă au revenit incredibil în repriza a doua și s-au impus. Suntem în continuare în lupta pentru semifinale.

• Crina Pintea a fost desemnată jucătoarea meciului!

România a început foarte slab partida. A fost condusă chiar și la 5 goluri. În primele 13 minute nu reușisem să marcăm decât un singur gol. Am reușit să ne apropiem la două goluri la pauză, când Spania era în avantaj, 12-10.
În a doua repriză tricolorele s-au trezit. Au arătat fața din primele meciuri ale grupelor și au reușit să se impună. Acum meciul cu Ungaria de mâine, ora 19:00, va fi unul important.

România a avut un parcurs impecabil în prima fază a grupelor, învingând Germania, Cehia și Norvegia. "Tricolorele" au comis-o însă în fața Olandei, când au cedat fără drept de apel, scor 24-29.