duminică, 2 iunie 2024

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor, a XV-a cupă pentru "Los Blancos"!

Real Madrid este noua regină a Europei. Echipa spaniolă a câștigat, sâmbătă, 1 iunie 2024, pentru a 15-a oară în istorie, Liga Campionilor. Este cel mai titrat club de fotbal din lume!

În marea finală, care s-a disputat pe stadionul Wembley din Londra, Real Madrid a trecut de Borussia Dortmund, scor 2-0, 0 – 0 la pauză.

După o primă repriză în care formația germană a ratat mai multe ocazii, Real Madrid a început să controleze jocul. Condiția fizică a fost un factor major.

În cele din urmă, Carvajal (74') și Vinicius (83') au semnat victoria pentru trupa antrenată de Carlo Ancelotti, care a declarat că este „în vârful carierei de antrenor și că iubește Realul!”

Felicitări Real Madrid! Toată onoarea pentru Borussia Dortmund pentru care o Germanie întreagă o respectă! Au luptat până la final, ca o mare campioană!