Cu trei zile înainte de următorul meci al Scoției și
pe măsură ce tot mai mulți suporteri ai Cupei Mondiale sosesc cu avionul la
Boston, barurile din oraș spun că rămân rapid fără bere, transmite presa
locală.
Marți, sute de suporteri scoțieni și alți fani au
fost văzuți în centrul orașului, la restaurantele locale și în pub-urile
aglomerate. „Am mers ieri la barul Cheers pentru două halbe și am rămas să bem
20”, a spus un scoțian. Un altul a glumit: „Avem nevoie de asigurări din partea
primarului din Boston că va fi suficient alcool!”
Între timp,
afaceri precum Hennesy’s au înregistrat o creștere a vânzărilor datorită miilor
de clienți din ultima săptămână. Directorul operațional al localului, Noelle
Somers, a declarat că duminică au rămas fără bere blondă. „Vedem multe fețe
cunoscute”, a spus ea. „Acum ne știu numele... A trebuit să mărim comenzile și
livrările.”
Puțin mai sus pe stradă, la localul „The Dubliner”, managerul Brian McDonnell a spus că au fost asaltați de clienți de la deschidere până la închidere în această săptămână. „E atât de greu de prevăzut”, a spus el. „Cu siguranță e mult mai aglomerat decât ne-am fi așteptat vreodată. Ne-am pregătit oarecum pentru un nivel similar cu cel de Ziua Sfântului Patrick, dar situația a depășit cu mult așteptările.” El a declarat pentru Boston 25 că au consumat aproximativ 100 de butoaie de Guinness și 80 de butoaie de Tennent’s, ceea ce înseamnă cel puțin 16.000 de halbe.
Ambele
baruri au afirmat că au înregistrat în această săptămână un consum de bere de
trei ori mai mare decât în weekendul de Ziua Sfântului Patrick din Boston. De
asemenea, susțin că eventualele penurii au fost depășite, având în vedere că
zilnic sosesc noi livrări de bere. „Camaraderia și distracția pe care
[scoțienii] le-au adus în acest oraș au fost fără precedent”, a spus Somers.
Sursa: Digi 24

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu