marți, 23 iunie 2026

Guvernul imaginar Veștea a picat! Urmează Călin Georgescu premier?

 

Parlamentul s-a pregătit pentru unul dintre cele mai importante voturi politice ale anului. Guvernul Veștea a intrat luni seară, de la ora 21:30, în fața plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului pentru votul de învestitură, după o zi marcată de audieri-maraton, negocieri de ultim moment și incertitudini privind majoritatea parlamentară necesară. În condițiile în care mai multe partide au anunțat oficial că nu vor susține Executivul, atenția s-a mutat asupra discuțiilor purtate cu AUR, formațiune ale cărei voturi ar putea deveni decisive, a transmis EVZ.

După ce a picat la votul din Parlament, premierul desemnat Adrian Veștea a spus că are conștiința împăcată și a plecat singur, după ce a aflat rezultatul votului, în care Guvernul său a picat.

"Nu am avut o discuție cu președintele despre AUR. Trebuia să stau de vorbă cu toate partidele. Le-am spus că voi identifica soluțiile bune, nu am avut nici o problemă. Este decizia lor, mi-am făcut datoria. Am încercat sîă creionez, să am un guvern responsabil. La AUR am fost datorită unei invitații. La USR nu am avut nici o invitație. Nu a fost o decizie fermă. Consider că am conștiința împăcată. Am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru", a spus Adrian Veștea, după care a coborât, singur, scările de la Parlament, relatează Știripesurse.

Guvernul Adrian Veștea NU a primit votul de încredere în Parlament

 Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Din cele 233 de voturi necesare, Veștea a reușit să convingă doar 207 parlamentari să își exprime opțiunea în plenul reunit al Parlamentului.

 Au fost înregistrate 189 de voturi ”pentru” și 23 ”împotrivă”. Pentru ca Guvernul Veștea să trecă mai erau necesare încă 44 de voturi ”pentru”.

S-au înregistrat absențe de marcă în Parlament. Toți parlamentarii AUR au lipsit la unison, în frunte cu George Simion.

 O altă absență de marcă a fost cea a lui Victor Ponta, observă Știripesurse.

„Sunteți un guvern anti-românesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândit - proeuropean - asta înseamnă, așa se traduce - antiromânesc, pentru că cei pe care i-ați exclus din ecuație sunt pro-români, nu pro-europeni, nu pro-ruși, pro-români! (...) V-ați autodenunțat și v-ați divulgat stăpânul, făcându-i pe naționaliști extremiști...”, a declarat senatorul Miron Manega, înainte de a i se închide microfonul.

 "Astăzi, după această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simeon. Ai dat șah și mat", a declarat Kelemen Hunor.

"Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale, pentru care nici astăzi nu avem o explicație. Societatea așteaptă o explicație în continuare. Doamnelor și domnilor, banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic, un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional, un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii și câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure".

"În aceste zile asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere, nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci pentru putere. O țară mică, o țară slabă, o țară fără putere economică și militară, la periferie și la granița de ciocnire între marile puteri globale, poate supraviețui doar dacă ține de principii, ține de valori și caută aliați. Astăzi se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple. Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obținut cele mai multe mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic, am zice", a mai spus Hunor, conform Știripesurse.

"Doamnelor și domnilor, astăzi se termină o epocă și nu știm ce va urma. Uniunea Democrată Maghiară din România astăzi nu va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala", a încheiat liderul UDMR.

 „Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”

George Simion și-a început discursul într-o notă profund naționalistă, amintind de debutul său în legislativ și recitând versuri cu o puternică încărcătură istorică pentru a ilustra ceea ce el numește declinul moral al conducătorilor actuali, transmite Realitatea.

„De 35 de ani sunteți la conducere. De 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian. În primul meu discurs ținut aici, în Parlamentul României, am recitat dintr-o poezie: 'Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii / Și nu îngrijesc o țară cu guverne provizorii. / Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă obrazul: / Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?'”

România, „singurul stat din UE unde sunt anulate alegerile”

Liderul AUR a taxat dur discrepanța uriașă dintre promisiunile din campaniile electorale și realitatea cruntă în care se zbate țara, amintind inclusiv de recentele crize politice și decizii judiciare care au blocat procesele democratice.

Eșecul economic: „Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci, în aceste săli, din aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în toate topurile europene.”

Colapsul democratic: „Ni s-a promis libertate și democrație și, din păcate, România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea.”

 Apel la popor și boicotul: „AUR nu trădează!”

Finalul discursului a declanșat un adevărat cutremur în sală. Simion s-a întors cu spatele la prezidiu și s-a adresat direct cetățenilor, dând semnalul ieșirii din sală pentru a refuza validarea noului Executiv prin vot.

„Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim un alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de niște trădători. Însă, eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și, de mâine, vă așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează!”

Imediat după aceste cuvinte, în timp ce din tabăra majorității guvernamentale se auzeau vociferări și huiduieli, toți parlamentarii AUR s-au ridicat în picioare în mod organizat și au părăsit în masă plenul. Gestul lasă învestitura noului cabinet într-o legitimitate puternic contestată de opoziție și anunță o sesiune parlamentară extrem de incendiară.

 Transcrierea intergrală: „De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian.

 În primul meu discurs de aici, din Parlamentul României, am recitat un fragment dintr-o poezie:

„Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii și intimidează țara cu guverne provizorii. Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă obrazul: oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”

Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis, din aceste bănci, în aceste săli, în aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în aproape toate topurile.

Ni s-au promis libertate și democrație, iar România a ajuns, din păcate, singurul stat din Uniunea Europeană în care au fost anulate alegeri.

Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea.

Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită și să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, trebuie să stăm în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și de ceea ce suntem.

Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea.

De mâine, așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.

AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează.”  a spus George Simion.

„Începând cu sfârșitul lunii februarie a acestui an a început un război în Iran. Imediat după ce a început acest război, România a aflat cât de vulnerabilă este, pentru că atunci când dobânzile la datoria publică au început să revină la valori de peste 7%, au început să tremure toți.Asta ne arată cât de firavă este această economie și cât de expusă unei crize pe care o așteptăm.  Astăzi, România rezistă, statul român rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru că nu este o criză internațională. În momentul în care va fi, vom avea soarta Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm.

Citind programul de guvernare propus de guvernul pe care trebuie să-l votăm astăzi sau să nu-l votăm, am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă, pentru că cei care constituie acest posibil guvern ne cer să-i votăm pentru a aplica exact aceleași măsuri ca guvernul care a fost demis prin moțiune de cenzură.

Nu rezultă de nicăieri din acest program de guvernare că noua echipă propusă a înțeles gravitatea situației în care suntem și a înțeles unicitatea fenomenului de stagflație, cauzat fix de aceleași măsuri care sunt propuse pe mai departe.

Și continuă cu aceleași neadevăruri cu care încercăm să ne mințim toți. În continuare ni se vinde povestea că vor fi atrași 9 miliarde de euro din PNRR în cele trei luni rămase, când toată lumea știe că mai mult de 5 nu prea au șanse să atragă, nimeni.

În continuare ni se spune că, dacă vom scădea consumul și vom menține taxele de consum ridicate, vom crește investițiile. Realitatea execuției bugetare la patru luni ne arată că toate cheltuielile de capital au scăzut cu 9 miliarde de lei.

Deci este o criză economică la care guvernul propus nu a găsit răspunsul, de vreme ce ne propune același program de guvernare precum guvernul demis, guvernul Ilie Bolojan.

În afară de criza economică, avem și o criză politică, de vreme ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Și, oameni buni, trebuie să înțelegeți că răspunsul la o criză politică este transparența majorităților. În momentul în care se încearcă croirea de majorități obscure prin diferite unghere, nu se va reuși.

În momentul în care ni se spune de la această tribună, de către premierul desemnat, cuvântul «reconciliere», dar un partid votat, un singur partid din cele nouă formațiuni reprezentate azi în Parlament, este înlăturat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către președintele statului care patronează acest guvern, ce reconciliere este aia?

Deci avem o criză economică, avem o criză politică. Dacă nu le vom trata cu înțelepciune, cu transparență, cu onestitate și cu pricepere, vom rata acest moment. Sunteți pe cale să-l ratați. Vă mulțumesc!” a afirmat senatorul AUR Gabriel Petrișor Peiu.

Sursa: Active News

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu