Parlamentul s-a pregătit pentru unul dintre cele mai
importante voturi politice ale anului. Guvernul Veștea a intrat luni seară, de
la ora 21:30, în fața plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului
pentru votul de învestitură, după o zi marcată de audieri-maraton, negocieri de
ultim moment și incertitudini privind majoritatea parlamentară necesară. În
condițiile în care mai multe partide au anunțat oficial că nu vor susține
Executivul, atenția s-a mutat asupra discuțiilor purtate cu AUR, formațiune ale
cărei voturi ar putea deveni decisive, a transmis EVZ.
După ce a picat la votul din Parlament, premierul
desemnat Adrian Veștea a spus că are conștiința împăcată și a plecat singur,
după ce a aflat rezultatul votului, în care Guvernul său a picat.
"Nu am avut o discuție cu președintele despre
AUR. Trebuia să stau de vorbă cu toate partidele. Le-am spus că voi identifica
soluțiile bune, nu am avut nici o problemă. Este decizia lor, mi-am făcut
datoria. Am încercat sîă creionez, să am un guvern responsabil. La AUR am fost
datorită unei invitații. La USR nu am avut nici o invitație. Nu a fost o
decizie fermă. Consider că am conștiința împăcată. Am vorbit cu partidele
parlamentare care mi-au solicitat acest lucru", a spus Adrian Veștea, după
care a coborât, singur, scările de la Parlament, relatează Știripesurse.
Guvernul
Adrian Veștea NU a primit votul de încredere în Parlament
Guvernul lui
Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Din
cele 233 de voturi necesare, Veștea a reușit să convingă doar 207 parlamentari
să își exprime opțiunea în plenul reunit al Parlamentului.
Au fost
înregistrate 189 de voturi ”pentru” și 23 ”împotrivă”. Pentru ca Guvernul
Veștea să trecă mai erau necesare încă 44 de voturi ”pentru”.
S-au înregistrat absențe de marcă în Parlament. Toți
parlamentarii AUR au lipsit la unison, în frunte cu George Simion.
O altă
absență de marcă a fost cea a lui Victor Ponta, observă Știripesurse.
„Sunteți un guvern anti-românesc, ca și cel de
dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândit - proeuropean - asta
înseamnă, așa se traduce - antiromânesc, pentru că cei pe care i-ați exclus din
ecuație sunt pro-români, nu pro-europeni, nu pro-ruși, pro-români! (...) V-ați
autodenunțat și v-ați divulgat stăpânul, făcându-i pe naționaliști
extremiști...”, a declarat senatorul Miron Manega, înainte de a i se închide
microfonul.
"Astăzi,
după această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un
singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie
recunoscut. Felicitări, George Simeon. Ai dat șah și mat", a declarat
Kelemen Hunor.
"Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în
decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale, pentru care nici
astăzi nu avem o explicație. Societatea așteaptă o explicație în continuare. Doamnelor
și domnilor, banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic, un pas
aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional, un pas care trece
peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care
nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii și
câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure".
"În aceste zile asistăm la cea mai complexă
bătălie politică pentru putere, nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci
pentru putere. O țară mică, o țară slabă, o țară fără putere economică și
militară, la periferie și la granița de ciocnire între marile puteri globale,
poate supraviețui doar dacă ține de principii, ține de valori și caută aliați. Astăzi
se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul
Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple.
Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obținut cele mai multe
mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic, am
zice", a mai spus Hunor, conform Știripesurse.
"Doamnelor și domnilor, astăzi se termină o
epocă și nu știm ce va urma. Uniunea Democrată Maghiară din România astăzi nu
va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala", a încheiat
liderul UDMR.
„Oare unde au fost românii când a fost tăiat
Viteazul?”
George Simion și-a început discursul într-o notă
profund naționalistă, amintind de debutul său în legislativ și recitând versuri
cu o puternică încărcătură istorică pentru a ilustra ceea ce el numește declinul
moral al conducătorilor actuali, transmite Realitatea.
„De 35 de ani sunteți la conducere. De 35 de ani, în
România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în
cotidian. În primul meu discurs ținut aici, în Parlamentul României, am recitat
dintr-o poezie: 'Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii / Și nu
îngrijesc o țară cu guverne provizorii. / Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă
obrazul: / Oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?'”
România,
„singurul stat din UE unde sunt anulate alegerile”
Liderul AUR a taxat dur discrepanța uriașă dintre
promisiunile din campaniile electorale și realitatea cruntă în care se zbate
țara, amintind inclusiv de recentele crize politice și decizii judiciare care
au blocat procesele democratice.
Eșecul economic: „Pentru că de 35 de ani trădarea a
fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci, în aceste săli, din
aceste instituții, prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri
în toate topurile europene.”
Colapsul democratic: „Ni s-a promis libertate și
democrație și, din păcate, România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană
unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit
sinonime cu trădarea.”
Apel la popor și boicotul: „AUR nu trădează!”
Finalul discursului a declanșat un adevărat cutremur
în sală. Simion s-a întors cu spatele la prezidiu și s-a adresat direct
cetățenilor, dând semnalul ieșirii din sală pentru a refuza validarea noului
Executiv prin vot.
„Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să
ne croim un alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de
niște trădători. Însă, eu și toți oamenii din această sală care nu sunt
trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea
și, de mâine, vă așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara
noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a
românilor care nu trădează!”
Imediat după aceste cuvinte, în timp ce din tabăra
majorității guvernamentale se auzeau vociferări și huiduieli, toți
parlamentarii AUR s-au ridicat în picioare în mod organizat și au părăsit în
masă plenul. Gestul lasă învestitura noului cabinet într-o legitimitate
puternic contestată de opoziție și anunță o sesiune parlamentară extrem de
incendiară.
Transcrierea
intergrală: „De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani, în România,
trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat cumva în banal, în cotidian.
„Nu mai acuzați străinii că ne taie domnitorii și
intimidează țara cu guverne provizorii. Eu atât aș vrea să aflu, arătându-vă
obrazul: oare unde au fost românii când a fost tăiat Viteazul?”
Pentru că de 35 de ani trădarea a fost la ordinea
zilei, ni s-a promis, din aceste bănci, în aceste săli, în aceste instituții,
prosperitate. Din păcate, România a ajuns pe ultimele locuri în aproape toate
topurile.
Ni s-au promis libertate și democrație, iar România
a ajuns, din păcate, singurul stat din Uniunea Europeană în care au fost
anulate alegeri.
Parlamentul
României și politica au devenit sinonime cu trădarea.
Mă uit către poporul român și îi spun că trebuie să
ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coloana îndoită și să fim conduși de
niște trădători. Trebuie să stăm drepți, trebuie să stăm în picioare, demni și
mândri de ceea ce am fost și de ceea ce suntem.
Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau
altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne
ridicăm în picioare și părăsim această sală sinonimă cu trădarea.
De mâine, așteptăm să ne croim un alt viitor pentru
România, pentru țara noastră, pentru poporul român.
AUR nu trădează și există o majoritate a românilor
care nu trădează.” a spus George Simion.
„Începând cu sfârșitul lunii februarie a acestui an
a început un război în Iran. Imediat după ce a început acest război, România a
aflat cât de vulnerabilă este, pentru că atunci când dobânzile la datoria
publică au început să revină la valori de peste 7%, au început să tremure
toți.Asta ne arată cât de firavă este această economie și cât de expusă unei
crize pe care o așteptăm. Astăzi, România
rezistă, statul român rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru
că nu este o criză internațională. În momentul în care va fi, vom avea soarta
Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm.
Citind programul de guvernare propus de guvernul pe
care trebuie să-l votăm astăzi sau să nu-l votăm, am dedus că nu au înțeles că
trecem printr-o criză profundă, pentru că cei care constituie acest posibil
guvern ne cer să-i votăm pentru a aplica exact aceleași măsuri ca guvernul care
a fost demis prin moțiune de cenzură.
Nu rezultă de nicăieri din acest program de
guvernare că noua echipă propusă a înțeles gravitatea situației în care suntem
și a înțeles unicitatea fenomenului de stagflație, cauzat fix de aceleași
măsuri care sunt propuse pe mai departe.
Și continuă cu aceleași neadevăruri cu care încercăm
să ne mințim toți. În continuare ni se vinde povestea că vor fi atrași 9
miliarde de euro din PNRR în cele trei luni rămase, când toată lumea știe că
mai mult de 5 nu prea au șanse să atragă, nimeni.
În continuare ni se spune că, dacă vom scădea
consumul și vom menține taxele de consum ridicate, vom crește investițiile.
Realitatea execuției bugetare la patru luni ne arată că toate cheltuielile de
capital au scăzut cu 9 miliarde de lei.
Deci este o criză economică la care guvernul propus
nu a găsit răspunsul, de vreme ce ne propune același program de guvernare
precum guvernul demis, guvernul Ilie Bolojan.
În afară de criza economică, avem și o criză
politică, de vreme ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Și, oameni
buni, trebuie să înțelegeți că răspunsul la o criză politică este transparența
majorităților. În momentul în care se încearcă croirea de majorități obscure
prin diferite unghere, nu se va reuși.
În momentul în care ni se spune de la această
tribună, de către premierul desemnat, cuvântul «reconciliere», dar un partid
votat, un singur partid din cele nouă formațiuni reprezentate azi în Parlament,
este înlăturat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către
președintele statului care patronează acest guvern, ce reconciliere este aia?
Deci avem o criză economică, avem o criză politică.
Dacă nu le vom trata cu înțelepciune, cu transparență, cu onestitate și cu
pricepere, vom rata acest moment. Sunteți pe cale să-l ratați. Vă mulțumesc!” a
afirmat senatorul AUR Gabriel Petrișor Peiu.
Sursa:
Active News

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu