E
început de vară… S-a încălzit de-a binelea în București. În fața fostei poște
„Puișor”, pe scaunele din stația de autobuz, un om al străzii doarme în miezul
zilei. Stă întins cu picioarele ușor strânse, ca un prunc. Îl cercetez cu inima
tremurândă și mă întreb de ce l-au părăsit îngerii. Observ, deodată, că are
petrecută peste piept o eșarfă tricoloră, cum poartă primarii la diversele
festivități. Dumnezeule, dar nu-i aidoma României de azi, un fel de homeless
prin propriu-i destin? Sărmana, dormitează pe harta lumii fără să-și mai
priceapă rostul, copiii i-au plecat pe te miri unde, departe de bătătura
natală, iar bătrânii își așteaptă moartea iminentă în ritmul manelelor…
Desțărânarea noastră nu mai are leac și s-a pornit ca un uragan ce ne va șterge
orice urmă de demnitate națională…
*
Adesea, iluziile colective, înăbușite prin
intervenția în forță a autorităților represive și prin nesocotirea legii,
creează traume sociale greu vindecabile, ce se pot transforma lesne în mișcări
violente de stradă, în haos național ! Previzibil și firesc, fiindcă
sentimentul de frustrare se amplifică în timp cu fiecare măsură nepopulară,
numărul nemulțumiților crescând de la zi la zi. Sigur, am în vedere situația în
care contestatarii reprezintă o facțiune importantă din populația cu drept de
vot, în stare să aprindă flacăra protestului public. De genul celei de la noi,
cu opțiuni suveraniste, batjocorită constituțional prin anularea alegerilor
prezidențiale din decembrie 2024… Ei bine, segmentul acela, mereu în extensie,
se simte umilit și nedreptățit, convins fiind că alesu-i, Călin Georgescu, i-ar
fi îmbunătățit substanțial nivelul de trai și ar fi redresat România… Și, chiar
așa ?, ai argumente să-l contrazici? Nu prea, s-o recunoaștem… Cu atât mai mult
cu cât duoul Dan-Bolojan suferă teribil de… indigestie.
Ehe, ce simplu ar fi fost dacă se valida sufragiul,
corupt cică, de rușii nedovediți nici azi… Presiunea pusă pe guvernanți scădea
substanțial și nu mai mirosea a vrajbă purulentă pe bătătura neaoșă… Cu atât
mai mult cu cât măsurile de austeritate apăreau ca iminente !?!? Zău că nu
pricep tembelismul strategilor din spatele falimentarei decizii de a azvârli la
gunoi mecanismul fundamental al democrației elective! Cum să le explici
simpatizanților călinului, chipurile, vindecătorul providențial al nației, că
înlăturarea favoritului lor le-a servit interesele, de vreme ce criza economică
îi schilodește cu fiecare zi ce se scurge?!
Sigur, uneori se întâmplă și ca împlinirea unei
iluzii colective să ducă la catastrofe inimaginabile, ca în Germania anilor
’30, când Hitler a acaparat întreaga putere și știm cu toții ce a ieșit… La
naiba, nu există nicio predicție în zbaterea asta a societății între malurile
istoriei…
*
Vestea desemnării anonimului Veștea nu m-a surprins
deloc în sinergia evenimentelor petrecute pe scena politică dâmbovițeană… Dar
sceneta jucată de Nicușor Dan, încadrat la pupitrul cotrocenist de iepurașii
provizorii din cușca din Piața Victoria, m-a umplut de silă! Doi urecheați
reciclabili la ceas de alertă pe unitate, acceptând cu zâmbetul pe buze să fie
figuranți în piesa de umor sordid, în numele salvării națiunii, cică ! În
definitiv, imaginea aceea este chiar imaginea României falite, treapta cea mai
de jos a neamului meu de când m-am născut, Dumnezeu să le ierte cumplitul păcat
!
De s-ar fi oprit la atâta regizorii sinistrei farse…
Nici vorbă, așa încât au urzit și o joie neagră pentru liberalouseriști, al
căror triumvirat Bolojan-Fritz-Ciucu a văzut cu adevărat ce înseamnă sloganul
de altădată al trepanaților: „Cine nu sare, ia condamnare !” Curat ghinion ca,
în aceeași zi, justiția cea hulită de haștagiști să lovească de trei ori pe
tabla de șah a reformiștilor demagogi, nu ? Mda, dom’ Prezident s-a trezit din
năuceală și lucrează cu sârg și fără scrupule (ca Băsescu, odinioară) la
acapararea deplină a puterii… Scopul îi e clar – obținerea următorului mandat
de șef al statului ! Și cum să-l obții dacă nu ai și un partid politic care să
te susțină orbește, care să-ți fie vehicul fidel în lupta cu adversarii, cândva
parteneri de propagandă, inclusiv în campaniile electorale ? Or, Ilie și-a luat
nasu’ la purtare și se visează el lider și pretendent la fotoliul cel mai
înalt, înconjurat de secta useristă, iar cine îndrăznește, plătește ! Nimic
nou, așadar, o repetabilitate de năravuri valahe plictisitoare și obscene…
*
„Oamenii au luat-o razna de la atâta bogăție!”
strigă o florăreasă negricioasă și bătrâioară către surata ei de la cealaltă
margine a pieței. Și face cu mâna un gest a lehamite, ca să fie și mai
convingătoare… „Să-i arză focu’ că nu se mai satură de bani !” o aud
vărsându-și năduful și zău că-i dau dreptate ! Păi, goana asta dementă după
câștig ne-a schimonosit cum nu-mi imaginam vreodată. Și individual, și
colectiv… Mereu și mereu interese financiare, nimic altceva ! Omenia a dispărut
printre facturile, cu zecile !, ce te potopesc lună de lună… Din aceleași
motive, statele puternice le trec prin sabie și dinamită pe cele slabe, avuția
nesimțită a câtorva se clădește dintotdeuna pe sărăcirea altora, mama ei de
ordine mondială!
Autor:
Marian Nazat
Sursa:
Marian Nazat Blog

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu