luni, 22 iunie 2026

Veștea a luat în serios propunerea lui Simion și merge la sediul AUR: „Sunt un om al dialogului și al consensului”

 


Rareș Bogdan jubileaza?! Premierul desemnat Adrian Veștea urmează să se deplaseze la sediul AUR pentru discuții cu liderul partidului, George Simion, în contextul negocierilor pentru formarea noului guvern. Simion a declarat într-o conferință de presă că îl așteaptă pe Veștea la sediul formațiunii, insistând ca discuțiile să aibă loc într-un cadru transparent, dar propunerea sa părea făcută fără seriozitate.

Într-un mesaj publicat pe Facebook, Adrian Veștea a acceptat invitația lui George Simion și a spus că își asumă un rol de mediator într-o perioadă politică tensionată. „Sunt un om al dialogului și al consensului.

Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.

Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Adrian Veștea.

În paralel, surse politice din conducerea PSD indică posibilitatea amânării votului de învestire a Guvernului Veștea, programat pentru luni seară la ora 21:30.

George Simion a declarat că unii parlamentari ai formațiunii sale ar fi fost abordați pentru a susține noul guvern, reiterând că AUR nu va susține învestirea. El a menționat că toți cei 90 de parlamentari ai partidului au votat anterior moțiunea de cenzură și că poziția formațiunii rămâne fermă.

C.L.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu