Cred că, de peste douăzeci de ani, când apare o criză mai mare sau mai mică, aleșii noștri se adună, de regulă pe timp de noapte, la VILA LAC să o rezolve... Am observat că, de obicei, consecințele așa-ziselor discuții și negocieri din acest loc faimos nu au fost prea fericite pentru noi ceilalți, majoritatea cetățenilor.
Dar ce este Vila Lac, locul unde se pune țara la cale? Habar n-am... Deși mai toată existența mea, atât cât mi-a permis armata, mi-am petrecut-o în București, nu știu unde este această faimoasă locație. Ce îmi aduc aminte este operațiunea „Țigareta” de prin anii '90, când SPP-ul care păzea faimosul complex de protocol a fost implicat în trafic de țigări.
La știrile de la televizor, atunci când suntem anunțați că ceva important urmează să se întâmple la Vila Lac, ne uităm doar la o poartă — recent am observat că poarta este nouă. Dacă avem noroc, vedem, la aceleași știri cum un convoi de limuzine intră sau iese din acea incintă.
Până și personajului care aleargă după voturi zilele acestea prin București nu i-a trebuit mult timp să descopere Vila Lac și, în ceas de seară, a început să pună țara la cale tot acolo. Sper să nu avem ocazia să vedem cu ce consecințe pentru noi toți...
M-am întrebat întotdeauna de ce nu folosesc aleșii, pentru așa-zisele negocieri spre binele nostru, Palatul Parlamentului. La urma urmei, este a doua clădire ca mărime din lume, deci problema spațiului nu s-ar prea pune. Apoi, în orice țară democratică, acesta este forumul de dezbatere, Templul Democrației. Sau de ce nu se adună, de preferință în timpul zilei, la sediile partidelor pe care le-au achiziționat preferențial, cu sume modice, prin centrul Capitalei...


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu