marți, 23 iunie 2026

Diplomă de excelență pentru dr. Teodor Ardelean din partea Primăriei municipiului Baia Mare

 


Astăzi, 23 iunie, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare, a avut loc o întâlnire la Sala de Consiliu a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”, avându-l ca invitat pe domnul primar Ioan Doru-Dăncuș, care i-a acordat domnului director, dr. Teodor Ardelean, o diplomă de excelență pentru „o viață trăită sub semnul cărții, al culturii și al slujirii comunității”.

Cu prilejul acestei vizite, a fost reluată discuția cu privire la realizarea monografiei municipiului Baia Mare în vederea sărbătoririi a 700 de ani de la atestare (1329).
Dr. Teodor Ardelean i-a dăruit domnului primar un exemplar din lucrarea „Magnum Diarium Academicum Septentrionis”, o sinteză a unor preocupări pentru memorie, continuitate și valorizarea patrimoniului intelectual regional, volum lansat recent la Biblioteca Județeană, în data de 15 iunie.
A fost prezent la întâlnire și pictorul Mircea Bochiș, artistul băimărean având un bogat program expozițional în următoarea perioadă, invitat la Cluj și la Sibiu, cu expoziția „Maestrul și discipolul – Vasile Kazar și Mircea Bochiș”.

BJPD BM






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu