Cu alte cuvinte, cine plătește? Cine plătește pe lângă populația și antreprenoriatul unui stat confruntat cu mai multe crize majore și care este în prag de disoluție? Un stat care nu mai are anticorpii necesari pentru a supraviețui. Cine răspunde și cum, dincolo de enormele costuri ale prostiei politice suportate de un întreg popor?
Putem spune, desigur,
fără teama de a greși, că responsabilă este clasa politică, incapabilă să
guverneze. Dar, cum există o răspundere generală, există și una aplicată
persoanelor. În această ordine de idei, vinovatul vinovaților este președintele
numit, Nicușor Dan. Acesta a nominalizat până în prezent, într-un mod irațional
și într-un interval foarte scurt, trei guverne. Guvernul Ilie Bolojan, care a
supraviețuit inclusiv o vreme în prelungiri și încă mai supraviețuiește și care
a produs atât de multe traume, încât, pe bună dreptate, începem să ne întrebăm
dacă acestea nu reprezintă o tentativă deliberată de a submina pe multiple planuri
România. Atribuțiile constituționale îi permiteau și chiar îl obligau pe
Nicușor Dan să intervină, să medieze între cele patru puteri fundamentale ale
statului, dacă includem și presa, și, desigur, între partidele politice, pentru
a identifica cele mai bune soluții și a corecta lucrurile din mers. Nu a
făcut-o și, din această perspectivă, este nu numai responsabil, ci și
principalul vinovat.
Apoi, perseverând
într-o greșeală fatală, același Nicușor Dan a mai nominalizat doi candidați de
premier, le-a binecuvântat programul politic prezentat și echipa cu care
intenționau să se prezinte la Palatul Victoria: Guvernul Tomac și Guvernul
Veștea. După retragerea pe ultima sută de metri a prezumtivului Guvern Tomac,
am făcut afirmația pe care mi-o mențin, că principalul vinovat nu este acesta,
ci mentorul său, Nicușor Dan, care, mai devreme sau mai târziu, va trebui să
răspundă. A perseverat însă în greșeală. L-a nominalizat pe Veștea peste capul
PNL și, declanșând un conflict abrupt între instituția prezidențială și acest
partid, împingându-l în final pe Ilie Bolojan să instituie o veritabilă
dictatură în PNL printr-o lovitură politică. Adrian Veștea a avut cu 44 de
voturi mai puțin în Parlament decât ar fi fost necesare. A căzut și acest
proiect al lui Nicușor Dan. În mod spectaculos. Mai are însă o încercare. Una
singură.
Va trebui, în
următoarele două-trei zile, să nominalizeze un nou lider politic pentru un nou
proiect de guvern. O va face. Va persevera în greșeală. Și s-ar putea să
împingă statul român către anticipate.
Nicușor Dan și mulți
alții dintre decidenții politici suferă de orbul găinii. Nu vor da înțeleagă
nici în ruptul capului că, la origine, cauza tuturor relelor este ruptura
catastrofală dintre aritmetica electorală și cea parlamentară. Și, în plus, sau
poate tocmai din acest motiv, demonizează partidul AUR, acuzându-l în mod
iresponsabil în fel și chip și refuzând cu obstinație să îl ia în calcul atunci
când încearcă să încropească un proiect politic guvernamental. Este o greșeală
fatală! Pentru noi toți.
Autor:
Sorin Rosca Stanescu
Sursa: Correct News

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu