luni, 22 iunie 2026

Pe urmele locurilor pictate de pictorii băimăreni (VIII)

Continuăm serialul, prin care propunem privitorilor să compare locurile din picturi cu aceleași locuri, văzute, însă, azi. Locul din tablou și din fotografie este Centrul Vechi (Medieval) al Băii Mari. Pictorul, deși a trăit și creat în Baia Mare doar patru ani, prin mulțimea și expresivitatea creațiilor sale, aparține comunității artiștilor plastici băimăreni. Tabloul pe care-l prezint în fotografia de față a fost făcut în jurul anului 1922.

Grigore Negoșanu a trăit între anii 1885-1953, născut la Cănești-Buzău, decedat în București. A studiat artele la Iași, Munchen și Paris. La Iași, a fost coleg și prieten cu marele pictor Nicolae Tonitza, cu care a devenit cumnat. (S-au însurat cu două surori). La Baia Mare, s-a remarcat prin peisaje gen plein air (creație în aer liber, nu în atelier), lucrări cu care a participat la multe expoziții colective ale comunității pictorilor băimăreni.

Text și fotografie de Alec PORTASE

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu