de Gheorghe Pârja
Eu m-am săturat de gâlceava generalizată. Urâtă și
care ne veștezește sufletul. Așa că mă întorc la Nord de inima mea, unde
locuiește amintirea anilor de școală, într-o arhitectură proprie. Ceva între
romantism și baroc. Că e mai reconfortant. Când mă întorc, la acea splendidă
vârstă a învățării, nu sunt cuprins de nostalgie, ci de un respect profund
pentru educație, pentru spectacolul întemeierii ca om. Sunt absolvent al
celebrului Liceu Pedagogic din Sighetul Marmației, continuator al Preparandiei
luminătoare, înființată în anul 1862, ca Institut care pregătea dascăli, pentru
satele Maramureșului. Generația mea, 1970, și-a făcut un obicei de a ne aduna,
la mijlocul lunii iunie, sub acoperișul marelui lăcaș de învățământ din
Maramureș. Ne adunam cei care au luminat pruncii din școlile satelor
maramureșene. Alții răspândiți prin țară. Mai târziu și prin Europa. Alții au
urcat la cer.
Fiecare întâlnire era un prilej de aduceri minte.
Ne-am convocat prin mijloacele de comunicare de ultimă oră. Eu am rămas la
nivelul telefonului. Adică îmi place să aud vocea colegului. Anul acesta nu
ne-am mai întâlnit. Așa că am recurs la amintirea ultimei întâlniri. Într-o
sală de clasă, am stat în bănci o parte din pedagogiștii sigheteni, care ieșeam
pe poarta liceului. Atunci plecam în multe din zările țării. Mai ales în
Maramureș. Învățători, învățătoare, ostașii țării anonimi. Adică primul vers
din Imnul Învățătorilor, cântat adesea la evenimentele Liceului. Cei mai mulți
au rămas la catedră, la școli din sate și orașe.
Eu am părăsit de timpuriu clasa cu elevi din Breb,
de unde am plecat la oaste, apoi am învățat a scrie la ziar. Dar am rămas cu un
respect profund pentru oamenii de la catedră. Tresar de fiecare dată când intru
într-o sală de clasă. Îmi aduc aminte de Școala din Breb, unde am fost
repartizat ca învățător. Întâlnirile promoției noastre au rămas profunde
colocvii ale sufletului profesional. Bucuria revederii era fără margini. Ei,
învățătorii, care au luminat zeci de generații! Cum este colegul meu de clasă,
Pătru Albu, care a păstorit catedra și Școala din Glod peste patruzeci de ani.
Acolo, sub Măgură, a luminat pruncii glodenilor. Și ca el sunt foarte mulți. Nu
uit că o gazdă, cu intuiții pedagogice, a fost câțiva ani profesorul Claudiu
Chindriș, director al Liceului Pedagogic, care ne-a fost coleg de emoție. Ori
profesoara Odarca Bout, o dăruită pentru profesie. Câțiva ani, ne-au invitat să
redevenim pedagogiștii din băncile din care am plecat spre luminarea pruncilor.
Nu este ușor să fii educator! Dar este nemărginit de
frumos! La o întâlnire, am fost desemnat să strig catalogul. Adică să citesc
numele colegilor, din cele cinci clase paralele, din promoția mea. Sângele din
amintire pulsa. Răcoarea unui timp în formare se repeta. Fiecare nume a devenit
destin. Strig catalogul fiecărei clase. Puțini răspund: prezent! Dar din umbra
vremii mi-au apărut chipurile dragilor de colegi. Fiecare nume a devenit
destin. Destin de dascăl luminător. Văd coridoarele, din pauza mare, unde mă
întâlneam cu Ionică Pop, din Carei, Ioana Marusceac, Pătru Albu, Ion Tușnea,
Silvia Breban, Vasile Lung, Ioana Bobocea, Eva Pricop, Alexandru Fiț, Aurelia
Pop, Angela Boitor, Rodica Borșe, iar lista este foarte lungă, că am fost mulți
pentru cauza catedrei. Unii dintre ei îi învață pe îngeri să cânte. Aduc un
omagiu cu emoții învățătoarei Ioanei Marusceac, organizatoarea multor întâlniri
colegiale și colegului Ionică Pop, recent așezați la catedra cerului.
După strigarea catalogului, o experiență
tulburătoare, cei prezenți și-au schițat biografia, de la absolvire până în
momentul relatării. Izbânzi, drame, tragedii din viață. Despre profesie, toți
au vorbit sub semnul împlinirii. Rar mi-a fost dat să aud atâta mărturisire
sinceră despre onoarea de a fi dascăl. Neîntreruptă veghe pentru ridicarea
pruncilor la lumina alfabetului. Și deslușirea tablei înmulțirii. Și bucuria
cântecului. Dacă cei șapte ani de acasă ne recomandă în lume toată viața,
primii patru ani de școală sunt hotărâtori pentru călătoria omului în lume. Ei,
dascălii, întemeiază patria alfabetului sacru. Șlefuirea vorbirii noastre.
Gramatica minții. Ei sunt lumina care se stinge luminând, cum spunea istoricul
Nicolae Iorga.
I-am privit până la încredere în ochi. Cu prietenia
care nu s-a stins. Cu admirația de a fi împreună. Ca un fulger pe cerul verii.
Ca un sclipăt de diamant din toate amintirile noastre. La ultima întâlnire, am
pus rămășag, colegial, că ne vom revedea în fiecare vară. În preajma Zilei
Învățătorului, din vremurile noastre. Prietenia colegială rămâne un izvor de
plăcute insomnii. Deoarece, pentru mine, Liceul Pedagogic din Sighetul
Marmației (acum Colegiul Național Pedagogic Regele Ferdinand) rămâne un templu,
pe care și generația mea a lăsat o inscripție și pe fruntea lunii iunie.
Onoare, dascălilor din toate vremurile! Și mai ales,
onoare profesorilor noștri, cei care ne-au vegheat cinci ani de la catedră.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu