luni, 30 iulie 2012

J.O. din Londra minut cu minut - Alin George Moldoveanu este campion olimpic la tir!

Iată rezultatele înregistrate în cele mai importante evenimente din ziua de 30 iulie ( numarul 4 a Jocurilor Olimpice) de la Londra 2012:
 ora 23:14 - Adrian Crişan a ajuns în sferturi la tenis de masă, dupa ce l-a învins in optimi pe neamtul Timo Boll, cu 4-1. Sportivul nostru il va intalni in sferturi pe taiwanezul Chih-Yuan Chuang.
ora 22:50 - Michael Phelps s-a calificat cu al 4-lea timp în finala probei de 200 de metri fluture.
ora 21:50 - Francezul Yannick Agnel a castigat proba de inot 200 de metri liber. Pe locul doi au venit, la egalitate, chinezul Yang Sun si coreeanul Taehwan Park.
ora 21:22 - Mare scandal in semifinalele probei de spada. Sud-coreeanca Shin A Lam refuza sa paraseasca suprafata de lupta, dupa ce arbitrii i-au acordat victoria germancei Britta Heidemann. O decizie eronata a arbitrilor, conform mai multor specialisti ai disciplinei. Antrenorul sud-coreencei inainteaza un protest chiar in aceste clipe.
ora 21:13 - Japonia a facut contestatie si arbitrii le dau dreptate niponilor. Astfel, podiumul arata astfel acum:
1. China (aur)
2. Japonia (argint)
3. Marea Britanie (bronz)
Urmatoarele locuri: 4. Ucraina, 5. SUA, 6. Rusia, 7. Germania si 8. Franta.
ora 21:00 - Podiumul finalei masculine de gimnastica:
2. Marea Britanie (argint)
3. Ucraina (bronz)
Urmatoarele locuri: 4. Japonia, 5. SUA, 6. Rusia, 7. Germania si 8. Franta.
ora 20:31 - În primul tur ies şi Sorana Cârstea şi Simona Halep, învinse clar, scor 3-6, 2-6, de puternicele surori americane Serena si Venus Williams.
ora 20:29 – Tecău (care nu va mai purta tricolorul la festivitatea de închidere) şi Ungur părăsesc competiţia de la Londra încă din primul tur. Au fost învinşi de cuplul canadian Vasek Pospisil / Daniel Nestor, în doua seturi, scor 3-6, 6-7.
ora 19:41 - Elizabeta Samara - Li Jiao 5-11, 11-8, 11-13, 11-6, 9-11, 7-11 si sportiva noastra e eliminata in optimi.
ora 19:23 - A inceput meciul de tenis la dublu dintre cuplul român Horia Tecau / Adrian Ungur si cel canadian Vasek Pospisil / Daniel Nestor. De asemenea, Sorana Carstea si Simona Halep se lupta de la aceasta ora cu puternica pereche americana formata din surorile Williams, Serena si Venus.
ora 19:20 - Roger Federer, favoritul numarul 1, l-a invins usor, scor 6-2, 6-2, pe francezul Julien Benneteau, in turul doi. In urmatorul tur, elvetianul va da piept cu uzbekul Denis Istomin.
ora 19:00 - La tenis de masa, Elizabeta Samara e condusa de Li Jiao, scor 1-2 la seturi. Meciul conteaza pentru faza optimilor.
ora 18:28 - Totuşi, România câştigă încă o medalie de argint la judo.
ora 18:28 - Corina Căprioriu pierde prin descalificare în fata japonezei Kaori Matsumoto. Arbitrii au considerat ca sportiva noastră a călcat deliberat în afara suprafetei de lupta (tatami).
17:55 - Urmeaza finala Corinei Caprioriu la judo - 57 kilograme.
ora 17:52 - Am ratat sansa unei medalii la spada individual. Ne ramane proba pe echipe.
ora 17:51 - La fel de dramatic a pierdut si Simona Gherman cu Yana Shemyakina (Ucraina), scor 14-15.
ora 17:48 - Anca Maroiu a pierdut dramatic lupta cu Lam Shin (Coreea de Sud), scor 14-15.
ora 17:30 - Anca Maroiu si Simona Gherman lupta acum in sferturi. Daca se impun amandoua, atunci Romania are asigurata cel putin o medalie.
ora 16:58 - Sferturile la scrima, unde vor fi implicate doua romance, Anca Maroiu si Simona Gherman, sunt programate in jurul orei 17:25.
ora 16:58 - Simona Gherman o invinge greu, scor 15-13, pe frantuzoaica Laura Flessel-Colovic si merge in sferturi, unde o va intalni pe Yana Shemyakina (Ucraina), cea care a invins-o in optimi pe Ana Maria Branza.
ora 16:50 - In finala de la judo - 57 kilograme, Caprioriu va lupta cu japoneza Kaori Matusmoto. Partida pentru aurul olimpic e programata in jurul orei 18:00.
ora 16:40 - Simona Gherman lupta in optimi cu frantuzoaica Laura Flessel-Colovic.
ora 16:39 - Corina Caprioriu castiga prin 'ippon', cu 7 secunde inainte de finalul luptei, si merge in finala. Inca o medalie pentru Romania (aur sau argint).
ora 16:31 - Corina Caprioriu se lupta cu americanca Marty Malloy pentru un loc in finala de la judo - 57 kg.
ora 16:30 - Anca Maroiu a trecut cu 15-11 de Anna Syvkova (Rusia) si merge in sferturi, acolo unde poate ajunge si Simona Gherman in jurul orei 16:50.
ora 16:27 - Ana Maria Branza a fost eliminata in prelungiri de Yana Shemyakina, scor 13-14.
ora 16:11 - Ana Maria Branza-Yana Shemyakina (Ucraina) si Anca Maroiu-Anna Syvkova (Rusia) acum in optimi la spada.
ora 15:57 - Irina Begu a fost eliminata in primul tur al turneului de tenis de Victoria Azarenka, in trei seturi, scor 1-6, 6-3, 1-6.
ora 15:34 - Astfel, avem trei romance, Ana Maria Branza, Anca Maroiu si Simona Gherman, in optimi la spada. Sanse mari la medalie sau chiar medalii!
ora 15:33 - Gherman se impune cu 15-9 si avanseaza in turul 3.
ora 15:20 - Simiona Gherman lupta in turul doi la spada cu englezoaica Corinna Lawrence.
ora 15:10 - Corina Caprioriu s-a calificat in semifinale, unde va da piept cu americanca Marty Malloy. Meciul se va disputa in jurul orei 16:00.
ora 15:00 - Corina Caprioriu lupta la judo (57 kilograme) pentru un loc in semifinale cu unguroaica Hedvig Karakas.
ora 14:53 - Adrian Crisan l-a batut pe Je Zhiwen, scor 4-2, si s-a calificat in optimile probei de tenis de masă.
ora 14.39 MEDALIE DE AUR PENRU ROMÂNIA !!! Moldoveanu a câştigat titlul olimpic la tir
ora 14.11 Corina Caprioriu avanseaza in semifinalele turneului olimpic de judo, categoria 57 de kilograme, dupa o victorie prin ippon!
ora 14.03 Ana Branza a trecut, scor 15-8 de Jo-Ting Hsu. Anca Maroiu a invins-o si ea pe Olena Kryvytska, scor 15-10. Urmeaza Simona Gherman.
ora 14.00 Au inceput si intrecerile de la scrima, proba in care avem sanse mari la o medalie.
ora 13.55 Corina s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a trecut de Sally Raguib prin descalificarea adversarei.
ora 13.29 Corina Caprioriu evolueaza in turul II impotriva lui Sally Raguib.
ora 12.56 Echipajul Romaniei de 4 rame masculin, format din V. Cozmiuc, F. Curuea, A. Palamariu si C. Parghie, s-a calificat in semifinalele probei dupa ce a incheiat pe locul secund cursa din seriile preliminare.
ora 12.50 Judoka Corina Caprioriu s-a calificat in turul 2 al categoriei 57 de kilograme. Romanca a invins-o pe chinezoaica Hui Wang, prin ippon.
ora 12.40 Camelia Potec a ratat calificarea in semifinalele de la 200 de metri liber.
ora 12.38 Multiplul campion Michael Phelps a avut o evolutie dezamagitoare in serii la 200 de metri fluture, terminand doar pe locul 3.
ora 12.28: Romanul a incheiat pe locul 5 in serii si va rata calificarea in semifinale.
ora 12.25: Intra in competitie si Alexandru Coci, la 200 de metri fluture.
ora 12.07: Camelia Potec a incheiat pe locul secund in seria II de la 200 de metri liber, cu un timp de 2 minute o secunda si 15 sutimi. Sunt sanse mari sa se califice!
ora 12.00: Se pregateste sa intre in concurs Camelia Potec, in proba de 200 de metri liber.
ora 11.37: Primul rezultat bun pentru Romania! Perechea Susanu - Andronache a castigat cursa de recalificare de la dublu rame si s-a calificat in marea finala! Romancele au fost urmate in cursa de barca Germaniei, care merge si ea in finala, si de cea a Chinei.
ora 11.30: Intra in cursa Viorica Susanu si Georgeta Andrunache, in recalificarile de la canotaj, dublu rame.
ora 11.20: Alin George Moldoveanu (foto) a început calificarile la tir, in proba de 10 metri. Dupa prima serie, romanul ocupa pozitia cu numarul 6, avand 60 de puncte.