CSM București - Știința Explorări Baia Mare 1-3

Pe seturi: CSM București - Știința Explorări Baia Mare 1-3
 (18, -22, -17, -23)
Au evoluat formaţiile:
 CSM: Sukochev 4p, Bontea 23p, Sințov 9p, Iftime 13p, Milotin 5p, Vologa 5p, Teixeira (libero). Au mai jucat: Dumitru, Dusharme și Cătălin Miron 4p. Antrenori: Iulian Pâslaru și Marian Dumitrescu.
 Explorări: Râpeanu 2p, Cherbeleață 11p, Bălhăceanu 13p, Didorciuc 18p, Coasă 13p, Kovacs 9p, Domingos (libero). Au mai jucat: Toth 2p, Socaciu 1p și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
  Au arbitrat: Nicolae Marin și Florin Dimachi (Galați). Observator FRV: Mihai Marin (Ploiești).
 Evoluția scorului:
Setul I: 2-3, 4-3, 8-4, 11-5, 12-7, 14-9, 17-9, 21-13, 25-18
Setul II: 3-0, 5-1, 6-6, 11-9, 15-16, 21-21, 22-25
Setul III: 3-4, 7-8, 8-13, 11-18, 14-22, 17-25
Setul IV: 2-2, 6-8, 8-13, 11-16, 15-19, 20-20, 20-22, 23-25
 Trei puncte prețioase obținute azi de Știința Explorări în sala din Dobroiești. Favoriți în disputa cu CSM București, băimărenii au confirmat calculele hârtiei, dar nu fără emoții. Gazdele au început meciul în trombă și au câștigat fără drept de apel primjl set cu 25-18. Scenariul a părut să se repete și în debutul setului secund, CSM distanțându-se rapid la 5-1. Explorări și-a revenit din pumni și a echilibrat treptat jocul, reușind să se impună cu 25-22. Setul 3 a fost la discreția băieților antrenați de Marius Botea șI Sorin Pop II, care și l-au adjudecat cu 25-17. Suspansul a revenit însă în ultimul set. Explorări a condus detașat, cu 13-8 și 16-11, dar s-a văzut egalată la 20. Fără Bălhăceanu, care a ieșit accidentat, băimărenii și-au păstrat totuși luciditatea pe final și au câștigat la limită setul cu 25-23.
  Indiferent de rezultatul ultimei partide a etapei, în care se vor întâlni mâine Arcada Galați și CSVM Zalău, Explorări rămâne în continuare pe podiumul campionatului.
Declaraţia antrenorului Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): “Am intrat foarte greu în joc și acest lucru era să ne coste. Ne-am revenit însă la timp și am controlat în continuare meciul, chiar și ultimul set în care ne-am impus la limită. Obiectivul nostru pentru acest meci, o victorie de trei puncte, a fost atins”. Felicitări !