duminică, 28 iulie 2024

Olimpiada 2024. David Popovici ne face să visăm frumos!

David Popovici (19 ani) a făcut spectacol în seria a doua a semifinalelor probei de 200 m liber. 1:44:53 este timpul obținut de David Popovici care va avea culoarul patru, astfel că va pleca favorit în marea finală care se va derula luni seară

Sportivul român, considerat mare favorit al probei, cu cel mai bun timp din 2024, s-a antrenat înaintea semifinalei probei de 200 de metri sub ochii legendarului Michael Phelps (39 de ani), prezent în sală.
Recordul olimpic al probei de 200 de metri liber datează din 2008, când la Beijing americanul Michael Phelps a obținut timpul de 1:42,97. În schimb, germanul Paul Biedermann (37 de ani) deține recordul mondial, obținut în 2009, cu un timp de 1:42,00.
David a încheiat, duminică la prânz, pe locul 1 în calificările probei de 200 metri liber de la Jocurile Olimpice 2024.
Românul și-a câștigat cursa și, mai mult, a încheiat pe primul loc în clasamentul general al celor patru serii, în care au mai participat alți 27 de înotători.
Presa internațională a fost impresionată de debutul înotătorului român de la Jocurile Olimpice. Dacă mai întâi a fost numit ”minunea română” de către presa franceză, a venit și rândul jurnaliștilor din Ungaria să îl elogieze pe David Popovici.
„La 200 liber masculin, 28 de înotători au luat startul în patru curse, printre care David Popovici, tânărul clasic al României.
Înotătorul român a avansat cu cel mai bun timp și a învins în cea mai puternică, a patra cursă, cu timpul 1:45.65, în fața câștigătorului celei de-a treia curse, lituanianul Rapsys Danas (1:45.91).
Doar cei doi sportivi au terminat sub timpul 1:46:00”, au titrat jurnaliștii de la Nemzeti Sport.