miercuri, 8 iunie 2022

Minaur Baia Mare - CS Hunedoara 4-1. Băimărenii promovează în Liga 2!

Pe o vreme splendidă pentru fotbal, cu stadionul "Viorel Mateianu" din "Dealul Florilor" arhiplin, formația lui Ciprian Danciu a jucat inteligent şi cu inima şi a câștigat partida de pe teren propriu cu scorul de 4-1 în barajul de promovare în Liga 2, după înfrângerea din tur, scor 1-2.

***

Rezultatele barajului de promovare în Liga 2:

Minaur Baia Mare - CS Hunedoara 4-1. În tur: 1-2

Progresul Spartac - CS Tunari 3-1. În tur: 4-0

Odorheiul Secuiesc - CSM Slatina. În tur: 0-0. Meciul a intrat în prelungiri la scorul de 1-1, în retur. Oaspeții au obținut calificarea la loviturile de la 11 metri, scor 4-3.

CSM Reșița - CSC Dumbrăvița. În tur: 0-0. Meciul a intrat în prelungiri la scorul de 1-1. Oaspeții s-au calificat după 4-2 la loviturile de departajare.

ACS Suporter Club Oțelul Galați - Dante Botoșani 3-0. În tur: 1-1.

***

Minaur Baia Mare a avut de recuperat un gol în fața celor de la CS Hunedoara, după rezultatul de 1-2 din tur, dar elevii lui Ciprian Danciu au fost montați la maximum în retur.

Baia Mare a făcut un joc solid, iar în minutul 30 avea deja 2-0. Oaspeții au redus din diferență, însă gazdele au marcat pentru 3-1 chiar înainte de pauză.

Repriza a doua a partidei dintre cele două formații nu a fost una la fel de reușită ca prima. Ambele formații au jucat pe contre, iar în prelungirile partidei, Patrick Petre a obținut o lovitură de la 11 metri, transformată de Stanciu, care a închis tabela la 4-1.

Filmul golurilor:

Min 90+3: Baia Mare a primit penalty. Stanciu a transformat lovitura de la 11 metri, iar scorul s-a făcut 4-1 pentru gazde.

Min 46: A început repriza a doua.

Min 45+2: Gool Baia Mare. Ciprian Stanciu reface diferența de două goluri. Acesta înscrie în finalul primei reprize pentru gazde.

Min 37: Gool Hunedoara. Rodrigues Jairo a redus din diferență pentru oaspeți. Acesta a marcat cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Min 30: Gool Baia Mare. Același Sergiu Ciocan face 2-0. Acesta a marcat cu un șut superb în poarta gazdelor, iar situația la general este în favoarea gazdelor.

Min 25: Gool Baia Mare. Gazdele deschis scorul prin Ciocan, după o lovitură de cap superbă. Donca a dat un asist de pus în ramă la golul înscris de Sergiu Ciocan. Scorul la general este 2-2 acum.

Min 1: A început partida dintre cele două formații. Oaspeții au avut lovitura de start.

***

Echipele de start:

Minaur Baia Mare: Băilă - Jucan, Lazăr, Mondragon, Simion - Donca, Gneba, Sergiu Ciocan – Alin Văsălie, Stănescu, Ciprian Stanciu

Rezerve: Breban - Oiță, Lung, Matei, Potcoavă, Tand, Petre, Petran, Chinde

Antrenor: Ciprian Danciu

CS Hunedoara: Lefter - Iacob, Garutti, Jairo, Trășcan - Hergheligiu, Bradu, Bedea, Neacșa - Roșu Arnăutu

Rezerve: Deak - Buș, Cristian, Giura, Mitran, Mogoș, Vlad, Simon, Dumitru

Antrenor: Florin Maxim

***

Notă 1. CS Hunedoara a încheiat sezonul de Liga 3 pe locul 1 în Seria 9 și a trecut în primul baraj de CA Oradea (locul 2 în Seria 10), cu 4-2 în tur, la Oradea, și 0-0 în retur, la Hunedoara.

2. CS Minaur Baia Mare a fost liderul Seriei a 10-a a Ligii 3 și în primul baraj a învins-o pe Metalurgistul Cugir (locul 2 în Seria 9) cu o dublă victorie, 4-0 la Cugir și 3-2 la Baia Mare.